ccbuild-logo-spin

Publicerad: 2023-06-10

Ny arbetsgrupp Cirkulär planering och återbruk i tidiga skeden


Nu startar vi upp en ny arbetsgrupp i CCBuild på temat cirkulär planering och återbruk i tidiga skeden. Arbetsgruppen leds av Emma Östund, ETTELVA Arkitekter. En första träff är planerad till den 30 augusti, kontakta Emma via mail om du vill delta i gruppen. Vi har nu följande aktiva arbetsgrupper i CCBuild: 

  • Cirkulär planering - återbruk i tidiga skeden.
    Arbetsgruppen leds av Emma Östlund, ETTELVA Arkitekter.

  • Cirkulär projektering.
    Arbetsgruppen leds av Maja Lindborg, Kaminsky Arkitektur

  • Klimatberäkning av återbruk.
    Arbetsgruppen leds av Sandra Moberg, IVL Svenska Miljöinstitutet

  • Erfarenhetsutbyte mellan lokala kluster/arenor.
    Arbetsgruppen leds av Carina Loh Lindholm, CCBuild

  • Användarträffar för CCBuilds digitala tjänster.
    Arbetsgruppen leds av Carina Loh Lindholm, CCBuild

Arbetsgrupperna har återkommande träffar inom temat för gruppen. Inom CCBuild arrangeras också nätverksträffar som ges vid enstaka tillfällen för att sprida kunskap kring en specifik fråga. Läs mer om våra träffar i CCBuild här: CCBuild - Nationell samverkan.

Träffarna arrangeras i samverkan med anslutna aktörer i CCBuild-nätverket. Är din organisation ännu inte ansluten till CCBuild? Läs mer om hur ni kan delta här: Delta i CCBuild

Bilden ovan är från guide framtagen av ETTELVA Arkitekter. Guiden heter "Återbruk som stadskvalitet- idéer för ökat återbruksfokus i planeringens olika skeden". Guiden kan hämtas här: CCBuild - Kunskapsbank - Guider 

Nyheter


Nätverksträff: Cirkulära fönster och glaspartier
Nätverksträff: Cirkulära fönster och glaspartier

2026-09-08

Fönster och glaspartier rymmer stor potential för cirkulära lösningar, men hur gör man i praktiken? På vår nätverksträff 17/9 får vi ta del av konkreta projekt, aktuell vägledning och erfarenheter från aktörer som arbetar med återbruk, renovering och cirkulära flöden.

Läs nyhet

Nya funktioner i CCBuild förenklar köp och försäljning
Nya funktioner i CCBuild förenklar köp och försäljning

2026-08-20

Direktköp och plocklistor är två av de nya funktioner som lanserats i CCBuild för att göra det enklare att hantera annonser, köp och försäljning.

Läs nyhet

Diplom och blommor till vinnarna av årets cirkulära projekt
Diplom och blommor till vinnarna av årets cirkulära projekt

2026-06-30

På CCBuild Forum i maj presenterades vinnarna av utmärkelsen Årets cirkulära projekt 2025. Nu har de vinnande projekten även fått besök av Johanna Andersson, juryns ordförande, och Carina Loh Lindholm från CCBuild för att ta emot gratulationer, diplom och blommor.

Läs nyhet

;

Kalendarium


tors, 17 september 08:30

CCBuild nätverksträff: Cirkulära fönster och glaspartier

Läs mer

ons, 23 september 09:00

Nätverket Återbruk väst - Nätverksmöte med fokus inventering

Läs mer

tis, 29 september 14:00

Kom igång med CCBuild

Läs mer