Publicerad: 2023-03-03
Genom att inventera till CCBuild kan du skapa din organisations egna produktbank, som gör det lätt att söka och dela information med andra. Kollegor och projektteam kan enkelt hitta byggvaror och andra varor tillgängliga för återbruk. Nu finns en användarguide tillgänglig som tar upp några punkter som är bra att tänka på.
Läs den här!
Fler guider och kunskapsstöd relaterat till cirkulärt byggande och återbruk hittar du HÄR
2023-11-20
20 november firar vi Circular Monday med ett riktigt bra erbjudande på våra utbildningar. Ta del av vår kunskap och stärk din förmåga att skapa en hållbar och cirkulär framtid. Den här veckan till halva priset!
Läs nyhet2023-10-03
Enligt Circularity Gap Report Sweden är endast 3,4 % av Sveriges resursanvändning cirkulär. Det vill vi ändra på! Följ #viärccbuild och se hur ni kan bidra till ett mer hållbart samhälle.
Läs nyhettors, 07 december 08:00
Nätverksträff - Installationer: Återbruk och cirkulära materialflöden
Läs mer