ccbuild-logo-spin

Publicerad: 2023-03-03

Ny användarguide för dig som inventerar


Genom att inventera till CCBuild kan du skapa din organisations egna produktbank, som gör det lätt att söka och dela information med andra. Kollegor och projektteam kan enkelt hitta byggvaror och andra varor tillgängliga för återbruk. Nu finns en användarguide tillgänglig som tar upp några punkter som är bra att tänka på.

Läs den här!

Fler guider och kunskapsstöd relaterat till cirkulärt byggande och återbruk hittar du HÄR 

Nyheter


"Vår pilot ska slå hål på myter om återbruk"
"Vår pilot ska slå hål på myter om återbruk"

2025-03-05

Storskalig demontering och försäljning av återbruk är outforskad mark för de flesta kommuner. Något som inte avskräcker Uppsala kommun vid omvandlingen av stadsdelen Ulleråker.

Läs nyhet

Nätverksträff: Återbruk på plats
Nätverksträff: Återbruk på plats

2025-02-13

Årets första nätverksträff satte fokus på åtgärder för ökad livslängd på befintliga byggnader och byggprodukter. Vi fick lyssna på förvaltare, forskare och experter inom golv, fasad och köksförnyelse som gav sin syn på hur vi skapar bättre förutsättningar för cirkulär förvaltning.

Läs nyhet

Nätverksträff om cirkulära möbler
Nätverksträff om cirkulära möbler

2024-12-19

Den 6 december arrangerade CCBuild tillsammans med Möbelfakta ett webinarium på temat cirkulära möbler.

Läs nyhet

;

Kalendarium


tors, 03 april 09:00

Arbetsgrupp för erfarenhetsutbyte – Fokus klimatberäkning av återbruk

Läs mer

tors, 03 april 08:30

Webinarium: Cirkulärt byggande och återbruk – BASTAs samarbete med CCBuild

Läs mer

mån, 07 april 10:00

Informationsmöte: CCBuild nätverk och digitala plattform

Läs mer