ccbuild-logo-spin

Publicerad: 2020-11-11

Webbinarium om sekundära material i byggkonstruktioner


Innovationsprogrammet Re:Source fokuserar på att utveckla cirkulära och resurseffektiva materialflöden. De ordnade nyligen ett webbinarium om användning av sekundära material i byggkonstruktioner. Nu finns möjlighet att se det i efterhand.

  • Linus Brander, Rise och Martijn van Praagh, Afry, presenterar resultat från projektet Ökad användning av sekundära råmaterial i konstruktioner.
  • Carl Zide, Massbalans, ordförande i expertgruppen Cirkulär anläggningsindustri som arbetar på uppdrag av Delegationen för cirkulär ekonomi, ger en lägesrapport.
  • Åsa Lindgren, Trafikverket, ger en överblick över användning, hinder och behov av sekundära material i Trafikverkets projekt.
  • Ulla Janson, Skanska, berättar om projektet hon leder där målet är att bygga ett äldreboende av så mycket återanvänt material som möjligt.
  • Jacob Steen, Brukspecialisten, berättar om företagets affärsidé och hinder och möjligheter på vägen mot en större andel sekundära material i byggnader och konstruktioner.

Här kan du se filmen från webbinariet.

Nyheter


Nya funktioner i CCBuild förenklar köp och försäljning
Nya funktioner i CCBuild förenklar köp och försäljning

2026-08-20

Direktköp och plocklistor är två av de nya funktioner som lanserats i CCBuild för att göra det enklare att hantera annonser, köp och försäljning.

Läs nyhet

Diplom och blommor till vinnarna av årets cirkulära projekt
Diplom och blommor till vinnarna av årets cirkulära projekt

2026-06-30

På CCBuild Forum i maj presenterades vinnarna av utmärkelsen Årets cirkulära projekt 2025. Nu har de vinnande projekten även fått besök av Johanna Andersson, juryns ordförande, och Carina Loh Lindholm från CCBuild för att ta emot gratulationer, diplom och blommor.

Läs nyhet

Uppdaterad prisplan för CCBuild – tydligare innehåll och bättre stöd för våra användare
Uppdaterad prisplan för CCBuild – tydligare innehåll och bättre stöd för våra användare

2026-06-05

Vi har uppdaterat vår prisplan för att tydligare spegla värdet i CCBuild och göra det enklare att välja rätt nivå utifrån behov och användning.

Läs nyhet

;

Kalendarium


mån, 31 augusti 13:00

Kom igång med CCBuild

Läs mer

tis, 15 september 09:00

Inbjudan till kostnadsfritt webbinarium om Retursystem Byggpall - För inköpare/avtalsansvariga

Läs mer

ons, 16 september 09:00

Inbjudan till kostnadsfritt webbinarium om Retursystem Byggpall - För dig som säljer tillbaka pallar

Läs mer