ccbuild-logo-spin

Publicerad: 2025-06-02

Nytt flöde i CCBuild:s Marknadsplats


Nu blir det enklare att reservera och köpa återbrukade produkter  

CCBuild fortsätter att utveckla sin digitala Marknadsplats för återbrukade byggprodukter. Nu lanseras ett nytt, användarvänligt flöde som gör det möjligt att reservera och köpa produkter direkt via plattformen. 

– Vi vet att många aktörer vill jobba mer med återbruk men upplever att det är svårt att få till det rent praktiskt. Med det nya flödet förenklar vi vägen från intresse till faktiskt återbruk, säger Carina Loh Lindholm, VD CCbuild.  

Det nya flödet tillämpas både för dem som utnyttjar funktionaliteten för intern marknadsplats, enbart för inbjudna användare kopplade till den egna organisationen, samt för dem som nyttjar den publika marknadsplatsen som är öppen för alla användare som besöker marknadsplatsen på CCBuild - Marknadsplats.

Det nya flödet innebär att användare nu kan: 

  • Skapa varukorgar i CCBuild kopplade till specifika projekt 
  • Reservera produkter direkt via marknadsplatsen 
  • Stöd för hantering av ordersaldo 
  • Leveransinformation såsom var produkten kan hämtas eller uppgifter för frakt 
  • Ange kostnadsställe och faktureringsinformation 
  • Tydlig orderbekräftelse som summerar ordern för både köpare och säljare  

Uppdateringarna riktar sig till både befintliga användare och verksamheter som är nyfikna på att ta steget mot cirkulärt byggande. 

– Vi har utvecklat flödet i dialog med våra användare och haft fokus på att skapa ett smidigt gränssnitt som kan integreras i inköpsrutiner och som fungerar för återbruksprocessen, som kan  omfatta produkter som både är tillgängliga och redo för leverans direkt, och sådana som först är tillgängliga vid en framtida demontering. Det här är ett viktigt steg för att göra återbruk mer tillgängligt i större skala, säger Armin Taheri, produktägare för CCBuilds digitala plattform som projektlett nyutvecklingen av marknadsplatsen.  

Uppdateringarna är en del i CCBuild:s övergripande arbete med att skapa en plattform som stödjer cirkulära produkt-och materialflöden i bygg- och fastighetsbranschen.

Nyheter


Nu startar arbetet med att utse årets cirkulära projekt
Nu startar arbetet med att utse årets cirkulära projekt

2026-04-17

Nomineringarna till årets cirkulära projekt är nu klara. Nu startar juryns arbete för att utse den vinnare som kommer att presenteras på CCBuild Forum den 20 maj.

Läs nyhet

Inspiration och lärdomar på nätverksträff om återbrukshubbar
Inspiration och lärdomar på nätverksträff om återbrukshubbar

2026-03-27

Den 26 mars samlades aktörer från hela landet för en uppskattad nätverksträff med fokus på utveckling och drift av återbrukshubbar. Webbinariet gav både inspiration och viktiga lärdomar hur arbetet med återbrukshubbar kan fortsätta utvecklas framåt.

Läs nyhet

Besök hos Plockoteket i Lunds kommun
Besök hos Plockoteket i Lunds kommun

2026-03-19

Plockoteket fungerar som en intern återbrukscentral inom Lunds kommun. Här tas produkter emot från verksamheter som inte längre behöver dem, för att sedan göras tillgängliga för andra delar av organisationen. Vi besökte Plockoteket för att få veta mer om hur verksamheten fungerar.

Läs nyhet

;

Kalendarium


tis, 05 maj 09:00

Inbjudan till kostnadsfritt webbinarium om Retursystem Byggpall - För inköpare/avtalsansvariga

Läs mer

tis, 05 maj 09:00

CCBuild Nätverksträff: Cirkulär stadsutveckling i praktiken – insikter från Varvsstaden

Läs mer

tis, 05 maj 11:00

Materialmässa: Inspireras och lär känna cirkulära och klimatsmarta material!

Läs mer