ccbuild-logo-spin

Publicerad: 2024-01-15

Hur kan min organisation påbörja återbruksarbetet i CCBuild?


2024 har äntligen börjat och vi på CCBuild hoppas på ännu mer återbruk! 

Har ni haft tankar på att påbörja ert återbruksarbete men känner er osäkra på var eller hur ni ska börja, ta del av dessa tips:

För att snabbt komma igång med arbetet har vi tagit fram en kort användarguide med tips på vad man bör tänka på vid inventering i CCBuild. Ni hittar guiden här: Användarguide för att inventera i CCBuild 

Ett faktablad har från tidigare projekt (Potential och lösningar för återbruk på svenska kontor) tagits fram som visar på besparingar av återbruk som kan ske i kontorslokaler. För att se den ekonomiska, klimatmässiga och avfallsbesparingen som sker, ta del av denna här: Återbruk på kontor - en besparing hur man än räknar

Vill ni fördjupa er i miljövinster och flöden, men samtidigt ha en steg-för-steg rapport som visar hur man lägger till en produkt i CCBuild och hur man får ut sin klimatbesparing, då rekommenderar vi denna rapport:  Klimateffekter av återbrukade byggprodukter och möbler Se sida 26 i rapporten för hur man lägger till en produkt i CCBuild.

För att underlätta återbruksresan har vi tagit fram en ordlista om några begrepp är svårförståeliga. Ordlista för cirkulära begrepp

Slutligen så vill vi påminna om de instruktionsfilmer vi tagit fram på CCBuild som ska hjälpa er inventera med verktyget och använda alla funktioner vi erbjuder. De finns under "Instruktionsfilmer" på vår hjälpsida, se här.

Lycka till i er återbruksresa och tveka inte att höra av er om ni har några frågor eller funderingar. Kontakta oss gärna! 

Nyheter


"Vår pilot ska slå hål på myter om återbruk"
"Vår pilot ska slå hål på myter om återbruk"

2025-03-05

Storskalig demontering och försäljning av återbruk är outforskad mark för de flesta kommuner. Något som inte avskräcker Uppsala kommun vid omvandlingen av stadsdelen Ulleråker.

Läs nyhet

Nätverksträff: Återbruk på plats
Nätverksträff: Återbruk på plats

2025-02-13

Årets första nätverksträff satte fokus på åtgärder för ökad livslängd på befintliga byggnader och byggprodukter. Vi fick lyssna på förvaltare, forskare och experter inom golv, fasad och köksförnyelse som gav sin syn på hur vi skapar bättre förutsättningar för cirkulär förvaltning.

Läs nyhet

Nätverksträff om cirkulära möbler
Nätverksträff om cirkulära möbler

2024-12-19

Den 6 december arrangerade CCBuild tillsammans med Möbelfakta ett webinarium på temat cirkulära möbler.

Läs nyhet

;

Kalendarium


tors, 03 april 09:00

Arbetsgrupp för erfarenhetsutbyte – Fokus klimatberäkning av återbruk

Läs mer

tors, 03 april 08:30

Webinarium: Cirkulärt byggande och återbruk – BASTAs samarbete med CCBuild

Läs mer

mån, 07 april 10:00

Informationsmöte: CCBuild nätverk och digitala plattform

Läs mer