Publicerad: 2023-06-15
Under våren 2023 har vi på CCBuild tillsammans med Byggföretagen arrangerat två webbinarier som nu går att ta del av i efterhand.
Byggsektorn behöver bli mer resurseffektiv och cirkulär. Återbruk av byggmaterial är en viktig pusselbit, men hur påverkar det entreprenörerna och vilka erfarenheter finns bland byggföretag i landet?
Lär dig mer om återbruk ur ett entreprenörsperspektiv genom att ta del av två inspelade webbinarier, arrangerade av Byggföretagen i samarbete med CCBuild.
Web 1: Återbruk för entreprenörer – praktiska erfarenheter
Här berättar entreprenörerna Peab, Skanska och Vestia om sina erfarenheter, och vad som krävs för att lyckas. Ett citat från en av presentatörerna är: ”Man behöver inte vara bra för att börja, men man måste börja för att bli bra” (Christoffer Brask, Vestia).
Web 2: Återbruk för entreprenörer – garantier och upphandling
LP Byggentreprenad och NCC beskriver hur de löst frågor kring garantier och upphandlingar inom sina återbruksprojekt. Vasakronan berättar hur de arbetar med upphandlingskrav för att stärka incitamenten att återbruka.
Ett citat från en av presentatörerna är: ”Det behöver inte vara så svårt eller så stort, med enkla medel kan vi göra skillnad” (Jenny Moberg, LP Byggentreprenad).
Lyssna in och hör mer om hur man kan ta sig an och lyckas med utmaningar i återbruksprojekt.
CCBuild arrangerar löpande nätverksträffar på olika teman, fler finns att ta del av här: CCBuild samverkan nationell arena
2026-03-19
Plockoteket fungerar som en intern återbrukscentral inom Lunds kommun. Här tas produkter emot från verksamheter som inte längre behöver dem, för att sedan göras tillgängliga för andra delar av organisationen. Vi besökte Plockoteket för att få veta mer om hur verksamheten fungerar.
Läs nyhet
2026-02-26
Nu öppnar nomineringen till Årets cirkulära projekt 2025 – utmärkelsen som lyfter bygg- och fastighetsprojekt som omsätter cirkulära principer i praktiken. Priset delas ut på CCBuild Forum 20 maj och uppmärksammar projekt som systematiskt och dokumenterat arbetat cirkulärt under året.
Läs nyhet
2026-02-05
Sara-Olivia Blylod, CCBuilds expert på klimatberäkningar och värdeanalys, har tittat på statistiken för återbrukade produkter i CCBuild under 2025 och ser spännande trender. Sara-Olivia har också pratat med den aktör som lyckats allra bäst med återbruk via CCBuild under året som gått.
Läs nyhet