ccbuild-logo-spin

Publicerad: 2023-06-10

Nu har vi fyllt på med fler utbildningstillfällen


Nu har vi fyllt på med fler utbildningstillfällen för våra utbildningar:

  • Grundutbidlning cirkulärt byggande
  • Inventera för återbruk med CCBuild
  • Inventera för återbruk med kontroll på farliga ämnen 

Läs mer om innehåll, kommande utbildningstillfällen och hur du anmäler dig här: CCBuild Utbildningar

Nyheter


Nu öppnar nomineringen till Årets cirkulära projekt 2025
Nu öppnar nomineringen till Årets cirkulära projekt 2025

2026-02-26

Nu öppnar nomineringen till Årets cirkulära projekt 2025 – utmärkelsen som lyfter bygg- och fastighetsprojekt som omsätter cirkulära principer i praktiken. Priset delas ut på CCBuild Forum 20 maj och uppmärksammar projekt som systematiskt och dokumenterat arbetat cirkulärt under året.

Läs nyhet

Ökat återbruk i praktiken under 2025
Ökat återbruk i praktiken under 2025

2026-02-05

Sara-Olivia Blylod, CCBuilds expert på klimatberäkningar och värdeanalys, har tittat på statistiken för återbrukade produkter i CCBuild under 2025 och ser spännande trender. Sara-Olivia har också pratat med den aktör som lyckats allra bäst med återbruk via CCBuild under året som gått. 

Läs nyhet

Ny guide för ökat återbruk i byggprocessen
Ny guide för ökat återbruk i byggprocessen

2026-01-27

Som ett steg mot att göra återbruk till en naturlig del av byggprocessen har en ny guide publicerats. Den är framtagen med fokus på praktisk tillämpning och erbjuder konkreta metoder och arbetssätt som kan användas direkt i vardagen på byggarbetsplatsen och i projektplaneringen.

Läs nyhet

;

Kalendarium


mån, 16 mars 14:00

Kom igång med CCBuild

Läs mer

tis, 17 mars 09:00

Arbetsgruppsmöte - Farliga ämnen i cirkulära produkter - TEMA FÖNSTER

Läs mer

ons, 18 mars 09:30

Återbruk Väst - tema kostnader

Läs mer