ccbuild-logo-spin

Publicerad: 2023-06-10

Nu har vi fyllt på med fler utbildningstillfällen


Nu har vi fyllt på med fler utbildningstillfällen för våra utbildningar:

  • Grundutbidlning cirkulärt byggande
  • Inventera för återbruk med CCBuild
  • Inventera för återbruk med kontroll på farliga ämnen 

Läs mer om innehåll, kommande utbildningstillfällen och hur du anmäler dig här: CCBuild Utbildningar

Nyheter


Nätverksträff: Cirkulära fönster och glaspartier
Nätverksträff: Cirkulära fönster och glaspartier

2026-09-08

Fönster och glaspartier rymmer stor potential för cirkulära lösningar, men hur gör man i praktiken? På vår nätverksträff 17/9 får vi ta del av konkreta projekt, aktuell vägledning och erfarenheter från aktörer som arbetar med återbruk, renovering och cirkulära flöden.

Läs nyhet

Nya funktioner i CCBuild förenklar köp och försäljning
Nya funktioner i CCBuild förenklar köp och försäljning

2026-08-20

Direktköp och plocklistor är två av de nya funktioner som lanserats i CCBuild för att göra det enklare att hantera annonser, köp och försäljning.

Läs nyhet

Diplom och blommor till vinnarna av årets cirkulära projekt
Diplom och blommor till vinnarna av årets cirkulära projekt

2026-06-30

På CCBuild Forum i maj presenterades vinnarna av utmärkelsen Årets cirkulära projekt 2025. Nu har de vinnande projekten även fått besök av Johanna Andersson, juryns ordförande, och Carina Loh Lindholm från CCBuild för att ta emot gratulationer, diplom och blommor.

Läs nyhet

;

Kalendarium


tis, 15 september 09:00

Inbjudan till kostnadsfritt webbinarium om Retursystem Byggpall - För inköpare/avtalsansvariga

Läs mer

ons, 16 september 09:00

Inbjudan till kostnadsfritt webbinarium om Retursystem Byggpall - För dig som säljer tillbaka pallar

Läs mer

tors, 17 september 08:30

CCBuild nätverksträff: Cirkulära fönster och glaspartier

Läs mer