ccbuild-logo-spin

Publicerad: 2025-05-08

Uppdatering av CCBuild:s värdeanalysrapporter


Vi har uppdaterat strukturen i värdeanalysrapporter för uppföljning av återbruk och bevarande som ni kan ta del av på CCBuild för era inventerade produkter. Uppdateringen gör det enklare att följa upp effekter av både återbruk och bevarande.

Uppdateringen ger tydligare och mer detaljerad kategorisering av slutstatus. Tidigare redovisades slutstatus som Återbrukat internt, Återbrukat externt och Avfallshanterad. Nu finns fler och mer specifika kategorier: 

  • Bevarad
  • Återbrukad i projekt (inom ursprungsprojektet)
  • Återbrukad inom organisationen
  • Inköpt återbrukad produkt
  • Återbrukad externt

Förfinad status för marknadsplatsen

Statuskategorierna har även anpassats för att bättre spegla produktens resa på marknadsplatsen, och finns nu för:

  • Köpt
  • Reserverad
  • Ej publicerad

Ny del: Uppnådd klimatbesparingseffekt

En ny visualisering i rapporten visa klimatbesparingen som uppnåtts både inom organisationen, möjliggjorts för andra samt som gått förlorad vid avfall. Så här gör du för att ta del av de nya rapporterna: 

  • Du kan hämta en den nya rapporten för specifika projekt, det gör du i projektheadern för det specifika projektet:

Skrämbild

  • Du kan även ta del av en värdeanalys för samtliga av era projekt via sidan för värdeanalys i produktbanken.

Nyheter


Circular Monday – Återbrukat byggmaterial i fokus
Circular Monday – Återbrukat byggmaterial i fokus

2025-11-17

Återbrukat byggmaterial i fokus – hållbarhet genom underhåll och uppgradering

Läs nyhet

200 partners utvecklar CCBuild tillsammans
200 partners utvecklar CCBuild tillsammans

2025-10-30

200 partners är nu med och driver på för en cirkulär bygg- och fastighetssektor.

Läs nyhet

Få fönster återbrukas – men potentialen är stor
Få fönster återbrukas – men potentialen är stor

2025-10-03

Dags att öppna fönstret för återbruk!

Läs nyhet

;

Kalendarium


mån, 24 november 14:00

Introduktion till CCBuild

Läs mer

fre, 28 november 08:30

Incitament och kravställning för återbruk

Läs mer

tis, 02 december 08:30

Utbildning i cirkulärt byggande: Inventera för återbruk med CCBuild

Läs mer