ccbuild-logo-spin

Publicerad: 2025-08-26

Full fart efter sommaren – nya uppdateringar i CCBuild


CCBuild är tillbaka efter sommaren med nya möjligheter för dig som vill utveckla ditt cirkulära byggande. Vi har lanserat ett nytt kapitel om biologisk mångfald i vår e-learning – och gjort det enklare att komma igång genom att du nu kan boka 15-minuters möten med våra experter direkt via hemsidan.

I vår e-learning har vi lanserat ett helt nytt kapitel om biologisk mångfald. Där får deltagarna en introduktion till hur bygg- och fastighetssektorn påverkar naturen – och hur cirkulära lösningar kan bidra till att minska resursanvändning, bevara ekosystem och skapa gröna ytor i våra städer. Gå utbildningen här.

Vi har också gjort det enklare att komma i gång med cirkulärt byggande: nu kan du boka 15-minuters möten direkt via vår hemsida. På bara en kvart får du en introduktion till våra tjänster och inspiration kring hur cirkulära lösningar kan stärka ditt företag. Läs mer och boka ditt nästa möte.

– Vi vill sprida kunskap och sänka trösklarna så att fler kan ta nästa steg i sitt cirkulära arbete. Med vår helt kostnadsfria e-learning – nu uppdaterad med ett nytt avsnitt om hur cirkulära arbetssätt kan främja biologisk mångfald – och möjligheten att boka korta rådgivande möten, hoppas vi nå fler aktörer och bidra till en snabbare omställning, säger Carina Loh Lindholm, VD för CCBuild.

Nyheter


Få fönster återbrukas – men potentialen är stor
Få fönster återbrukas – men potentialen är stor

2025-10-03

Dags att öppna fönstret för återbruk!

Läs nyhet

Nu firar vi 200 partners i CCBuild!
Nu firar vi 200 partners i CCBuild!

2025-09-29

Centrum för cirkulärt byggande (CCBuild) har nått en ny och viktig milstolpe.

Läs nyhet

Nytt i marknadsplatsen: enklare att reservera varor
Nytt i marknadsplatsen: enklare att reservera varor

2025-09-22

Precis före sommaren lanserade vi ett nytt automatiserat flöde för varukorgshantering i CCBuilds marknadsplats.

Läs nyhet

;

Kalendarium


ons, 15 oktober 08:30

Klimatberäkning och återbruk – från nybörjare till praktisk tillämpning

Läs mer

ons, 22 oktober 09:00

Cirkulära processer, affärer och principer

Läs mer

ons, 22 oktober 14:00

Introduktion till CCBuild

Läs mer