ccbuild-logo-spin

Publicerad: 2022-06-14

Ett handslag ska öka de cirkulära lösningarna i Göteborgs fastighetsvärld


Ett handslag mellan nästan 40 fastighetsägare ska bidra till att återbruk och andra cirkulära lösningar ökar markant vid både ny- och ombyggnation i Göteborg. Staden och fastighetsbranschen tar ett nytt grepp för att höja tempot i omställningen till fossilfrihet.

Göteborgs Stad har målet att minska koldioxidutsläppen från bygg- och anläggningsprojekt i stadens regi med 90 procent till 2030. Därför har staden och närmare 40 offentliga och privata fastighetsägare tecknat en avsiktsförklaring om cirkulärt byggande.

Initiativet kallas Cirkulärt byggande Göteborg och ska mynna ut i lärande och konkreta åtgärder. Siktet är inställt på att etablera en väl utvecklad återbruksmarknad till 2025, med fler mellanlager för återbruksmaterial, nya aktörer och långt fler produkter och tjänster för cirkulär byggnation än vad som finns i dag.

En del i arbetet är att samverka med Centrum för Cirkulärt Byggande och ta vara på erfarenheterna från projektet Återbruk Väst.

Fastighetsägarna är en nyckelaktör

– Detta initiativ är ett stort steg mot att vi ska få till en storskalig återbruksmarknad i Göteborgsregionen. Fastighetsägarna är en nyckelaktör för att öka utbudet och efterfrågan på både återbrukade och cirkulära byggmaterial, säger Johanna Andersson, IVL Svenska Miljöinstitutet.

Hon berättade om CCBuild när initiativet hade sin kickoff i början av juni, då även Peter Selberg från Johanneberg Science Park informerade om arbetet i Återbruk Väst.

En särskild utbildning har tagits fram, riktad till fastighetsägare. Den arrangeras av branschorganisationen Fastighetsägarnas lokalavdelning i Göteborg och hålls av IVL Svenska Miljöinstitutet som arbetar med cirkularitet i bygg- och fastighetsbranschen, bland annat genom CCBuild och Återbruk Väst. (Läs mer om utbildningen.)

Återbrukad tegelsten som symbol

Business Region Göteborg koordinerar och driver initiativet genom Gothenburg Climate Partnership som är stadens verksamhet för klimatsamarbeten med näringslivet.

– Jag är oerhört glad att vi har kunnat samla så pass många fastighetsägare kring det här handslaget, längs vägen från linjärt till cirkulärt byggande, säger Patrik Andersson, vd för Business Region Göteborg.

Signeringen av avsiktsförklaringen skedde i den 2 maj i Kronhuset, Göteborgs näst äldsta hus. Från ceremonin fick varje part med sig sin del av konstverket Tegelverket, en temporär vägg av återbrukad tegelsten, grafittimålad av konstnären Jonathan ”Ollio” Josefsson, som syns på bilden ovan.

Läs mer här.

 

(Bild: Jonatan Samsonowitz/Business Region Göteborg)

Nyheter


Inspiration och lärdomar på nätverksträff om återbrukshubbar
Inspiration och lärdomar på nätverksträff om återbrukshubbar

2026-03-27

Den 26 mars samlades aktörer från hela landet för en uppskattad nätverksträff med fokus på utveckling och drift av återbrukshubbar. Webbinariet gav både inspiration och viktiga lärdomar hur arbetet med återbrukshubbar kan fortsätta utvecklas framåt.

Läs nyhet

Besök hos Plockoteket i Lunds kommun
Besök hos Plockoteket i Lunds kommun

2026-03-19

Plockoteket fungerar som en intern återbrukscentral inom Lunds kommun. Här tas produkter emot från verksamheter som inte längre behöver dem, för att sedan göras tillgängliga för andra delar av organisationen. Vi besökte Plockoteket för att få veta mer om hur verksamheten fungerar.

Läs nyhet

Nu öppnar nomineringen till Årets cirkulära projekt 2025
Nu öppnar nomineringen till Årets cirkulära projekt 2025

2026-02-26

Nu öppnar nomineringen till Årets cirkulära projekt 2025 – utmärkelsen som lyfter bygg- och fastighetsprojekt som omsätter cirkulära principer i praktiken. Priset delas ut på CCBuild Forum 20 maj och uppmärksammar projekt som systematiskt och dokumenterat arbetat cirkulärt under året.

Läs nyhet

;

Kalendarium


mån, 13 april 14:00

Upptäck CCBuild - nätverk och digital plattform för cirkulärt byggande

Läs mer

tis, 14 april 08:30

Utbildning: Inventera för återbruk med CCBuild - På plats i Göteborg

Läs mer

tis, 14 april 11:30

Lunchseminarium om cirkularitet inom bygg och fastighet

Läs mer