ccbuild-logo-spin

Publicerad: 2021-05-19

CCBuilds inventeringsapp finns på App Store och Google Play


Cirkulär materialhantering och ökat återbruk har blivit ännu enklare: nu finns CCBuilds nya app för inventering att ladda ner från App Store och Google Play. Du hittar den genom att söka på CCBuild, helt enkelt.

Den som är van att jobba i CCBuilds produktbank känner igen sig i appens design och användargränssnitt. Den är synkad med produktbanken och marknadsplatsen och gör det enkelt att inventera återbrukbara produkter.

Appen är en alternativ väg att mata in och redigera information i produktbanken. Den är bra när man ska inventera och digitalisera produkter som finns i förråd eller lager, men också för att kartlägga inbyggda byggvaror inför en planerad ombyggnation eller rivning.

Märk produkter med QR-kod

Genom appen går det att märka produkter med QR-koder och på så vis matcha en fysisk produkt med en digital. Det är sedan lätt att hitta den märkta produkten i appen genom att scanna den och därefter ändra informationen eller publicera på marknadsplatsen.

Appen ger stöd för kvalitetsbedömning, registrering av relevant produktinformation samt för värdeanalys när det gäller till exempel återbrukets klimateffekter.

Användbar för hela byggbranschen

CCBuilds app riktar sig till företag och organisationer som vill ha systemstöd för cirkulär materialhantering för att förenkla både internt och externt återbruk.

Användare är exempelvis fastighetsägare, bygg- och riventreprenörer, arkitekter, konsulter, kommunala aktörer - kort sagt alla som hanterar byggvaror och interiörer i samband med byggande, rivning och förvaltning.

Användarkonto behövs

För att använda appen krävs ett användarkonto hos CCBuild som är knutet till din organisation eller företag. Saknar ni användarkonto kontaktar ni oss via mejl för att skapa testkonto.

Arbetet med att testa och vidareutveckla inventeringsappen fortsätter tillsammans parterna i Centrum för cirkulärt byggande, inom ramen för Vinnovas program Utmaningsdriven innovation.

Nyheter


Uppdatering av CCBuild:s värdeanalysrapporter
Uppdatering av CCBuild:s värdeanalysrapporter

2025-05-08

Vi har uppdaterat strukturen i värdeanalysrapporter för uppföljning av återbruk och bevarande som ni kan ta del av på CCBuild för era inventerade produkter.

Läs nyhet

”Studien satte fingret på vikten av bevarande”
”Studien satte fingret på vikten av bevarande”

2025-04-16

I Varberg har resultatet från en ny studie fått kommunen att tänka om kring rivning och renovering. Nu testar Varbergs kommun att sälja demonterat material från skolor på CCBuilds digitala marknadsplats. Förhoppningen är att det blir ett startskott för ökat återbruk inom kommunen.

Läs nyhet

Mot en gemensam EU-standard för återbruk
Mot en gemensam EU-standard för återbruk

2025-04-14

En europeisk standard för återbruk – det är målet för arbetet inom ”Circular economy in the construction sector”.

Läs nyhet

;

Kalendarium


tis, 13 maj 08:30

Utbildning i cirkulärt byggande: Inventera för återbruk med CCBuild

Läs mer

ons, 14 maj 09:00

Informationsmöte: CCBuild nätverk och digitala plattform

Läs mer

mån, 19 maj 13:00

Cirkulär upphandling i linje med LOU

Läs mer