ccbuild-logo-spin

Publicerad: 2021-03-04

CCBuild växer med flera nya partner


Det stora intresset för att arbeta med återbruk har på kort tid gett Centrum för cirkulärt byggande fem nya partner.

Från våren 2021 är fler aktörer välkomna att ansluta sig till CCBuild-samarbetet som associerad partner. Målet är att vara branschens gemensamma arena som stödjer mer cirkulärt byggande.

Nu är fem nya associerade partner klara: byggprojektledarna Akuro, byggentreprenören Noyer, tegelleverantören Brukspecialisten samt arkitektbyråerna Krook & Tjäder och Ahrbom och Partner.

Ännu fler är på gång att ansluta sig till CCBuild-nätverket.

Vill din organisation också vara med? Här kan du läsa mer om vad det innebär att delta i CCBuild och hur ni anmäler er.

Nyheter


"Vår pilot ska slå hål på myter om återbruk"
"Vår pilot ska slå hål på myter om återbruk"

2025-03-05

Storskalig demontering och försäljning av återbruk är outforskad mark för de flesta kommuner. Något som inte avskräcker Uppsala kommun vid omvandlingen av stadsdelen Ulleråker.

Läs nyhet

Nätverksträff: Återbruk på plats
Nätverksträff: Återbruk på plats

2025-02-13

Årets första nätverksträff satte fokus på åtgärder för ökad livslängd på befintliga byggnader och byggprodukter. Vi fick lyssna på förvaltare, forskare och experter inom golv, fasad och köksförnyelse som gav sin syn på hur vi skapar bättre förutsättningar för cirkulär förvaltning.

Läs nyhet

Nätverksträff om cirkulära möbler
Nätverksträff om cirkulära möbler

2024-12-19

Den 6 december arrangerade CCBuild tillsammans med Möbelfakta ett webinarium på temat cirkulära möbler.

Läs nyhet

;

Kalendarium


ons, 19 mars 09:00

Cirkulära processer i installationsbranschen - nuläge och möjligheter

Läs mer

tors, 03 april 09:00

Arbetsgrupp för erfarenhetsutbyte – Fokus klimatberäkning av återbruk

Läs mer

mån, 07 april 10:00

Informationsmöte: CCBuild nätverk och digitala plattform

Läs mer