ccbuild-logo-spin

Publicerad: 2024-09-19

Bereda satsar stort på återbruk


Ge plats – eller bered plats – åt Bereda, en återbruksentreprenör som kan erbjuda alltifrån inventering till restaurering av återbrukbara produkter såsom dörrar, glaspartier och pentryn/kök. Vi på CCBuild intervjuade Johan Willis, partner på Bereda, om en bransch som nu tar stora steg mot cirkularitet.  

För 6 månader sedan lanserade Bereda sin stora satsning på cirkularitet: Bereda erbjuder numera återbrukstjänster från ax till limpa med särskilt fokus på anpassning av kommersiella lokaler med återbruk av dörrar, glaspartier och andra snickeriprodukter. Bereda stöttar med allt från besiktning och inventering, demontering, logistik, restaurering och förädling till leverans. Som samarbetspartners till CCBuild hittas Bereda på Marknadsplatsen.

Johan har lång erfarenhet av byggbranschen och menar att cirkularitet och återbruk behöver skalas upp. För att nå storskaligheten behöver fler aktörer stötta med den praktiska hanteringen kring återbruk, och det är som ett led i detta som Bereda nu kavlar upp armarna och erbjuder stöd i återbruksarbetet. 

En par utmaningar Johan lyfter är mellanlagring, kvalitet och förädling. För att kunna stötta med mellanlagring och logistik på bästa sätt har Bereda inlett ett samarbete med Wiklunds som också är med i CCBuild (se intervju med Magnus Rödin på Wiklunds) På så vis kan nu Bereda stötta sina kunder med att även erbjuda förvaring tills produkterna är redo att återmonteras i en ny byggnad.

Frågan om kvalitet är inte ny för de som vill bygga mer cirkulärt - hur säkerställs kvaliteten i använda produkter? När det gäller dörrar och glaspartier kan det exempelvis handla om att säkerställa att den återbrukade produkten klarar föreskrivna ljudkrav.

- När det gäller ljudkrav har vi på Bereda ett ljudmätningsrum så att vi kan mäta och kontrollera vilka ljudkrav som uppnås på den demonterade produkten, berättar Johan. Vi kan också uppgradera dörrar och glaspartier till en högre ljudklass.

Beredas verkstad. Foto: Johan Willis

Lika viktigt som funktionskrav är också estetiken. Därför arbetar Bereda även med förädling, som till exempel omlackeringar och snickeriarbete. Johan tar som exempel ett köksskåp som ska återbrukas till ett annat pentry/kök – då vill man ju inte att tre av skåpen ser annorlunda ut än de andra. Då behöver man lacka om den och ibland göra ett snickeriarbete, som att exempelvis byta ut eller komplettera delar. Bereda har en egen återbruksverkstad i Stockholm där de kan göra just den sortens arbete, som de också bygger ut nu för att kunna åta sig fler uppdrag.

Vill du komma i kontakt med Bereda? Läs mer om Bereda här.

Nyheter


Uppdatering av CCBuild:s värdeanalysrapporter
Uppdatering av CCBuild:s värdeanalysrapporter

2025-05-08

Vi har uppdaterat strukturen i värdeanalysrapporter för uppföljning av återbruk och bevarande som ni kan ta del av på CCBuild för era inventerade produkter.

Läs nyhet

”Studien satte fingret på vikten av bevarande”
”Studien satte fingret på vikten av bevarande”

2025-04-16

I Varberg har resultatet från en ny studie fått kommunen att tänka om kring rivning och renovering. Nu testar Varbergs kommun att sälja demonterat material från skolor på CCBuilds digitala marknadsplats. Förhoppningen är att det blir ett startskott för ökat återbruk inom kommunen.

Läs nyhet

Mot en gemensam EU-standard för återbruk
Mot en gemensam EU-standard för återbruk

2025-04-14

En europeisk standard för återbruk – det är målet för arbetet inom ”Circular economy in the construction sector”.

Läs nyhet

;

Kalendarium


tis, 13 maj 08:30

Utbildning i cirkulärt byggande: Inventera för återbruk med CCBuild

Läs mer

ons, 14 maj 09:00

Informationsmöte: CCBuild nätverk och digitala plattform

Läs mer

mån, 19 maj 13:00

Cirkulär upphandling i linje med LOU

Läs mer