ccbuild-logo-spin

Publicerad: 2022-10-19

Återbruk sparar klimatet – även om träfönstret skickas ända till Kapstaden


Återbruk av byggprodukter och möbler minskar de klimatpåverkande utsläppen generellt mycket mer än klimatkostnaden för att göra dem klara för återbruk. Det visar en studie som gjorts av IVL Svenska Miljöinstitutet för Stockholms stad.

– Vi ser att exempelvis ett träfönster kan skickas för återbruk med lastbil längre än till Kapstaden innan transportens klimatpåverkan äter upp den besparing som görs, säger Johanna Andersson, IVL Svenska Miljöinstitutet, som har skrivit rapporten tillsammans med sina kolleger Sandra Moberg och Carina Loh Lindholm.

Resultatet i studien visar tydligt att klimatpåverkan från de processer som kan uppstå vid återbruk generellt är mycket lägre än den klimatbesparing man får av att undvika att köpa eller tillverka en ny produkt. Det innebär att återbruket ger en klimatbesparing trots ökade transporter, lagerhållning och rekonditionering i samband med återbruk av byggmaterial.

Svårt att peka ut enskilda material

– Många vill ha en lista över vilka enskilda material eller produkter som ger störst klimateffekt vid återbruk, men vår bedömning är att det är olämpligt att peka ut några specifika. Det är viktigt att ta hänsyn till vilka flöden som i dag finns tillgängliga för återbruk, vilka mängder som omsätts och komplexiteten i återbruket. Även många bäckar små gör en stor å, säger Johanna Andersson.

Utifrån ett förenklat resonemang har följande tre grupper av produkter att återbruka för stor klimatbesparing identifierats i studien:

  • Produkter med omfattande klimatutsläpp vid utvinning/tillverkning,
  • Stora produktvolymer och tunga material
  • Produkter med stort flöde

Beslutsunderlag för en möjlig återbrukscentral

Rapporten är skriven på uppdrag av Stockholm stad som en del av EU-projektet Dramatically reducing embodied carbon in Europe’s built environment. Syftet är bland annat att undersöka klimateffekten av återbruk av byggprodukter och möbler och ta fram underlag för att väga klimataspekten mot exempelvis utrymme, ekonomi och efterfrågan inför Stockholms stads beslut om att eventuellt skapa en återbrukscentral.

Här kan du läsa rapporten Klimateffekter av återbrukade byggprodukter och möbler: Metoder för värdering av klimateffekter samt produkter vid mellanlagring och försäljning

Nyheter


Uppdatering av CCBuild:s värdeanalysrapporter
Uppdatering av CCBuild:s värdeanalysrapporter

2025-05-08

Vi har uppdaterat strukturen i värdeanalysrapporter för uppföljning av återbruk och bevarande som ni kan ta del av på CCBuild för era inventerade produkter.

Läs nyhet

”Studien satte fingret på vikten av bevarande”
”Studien satte fingret på vikten av bevarande”

2025-04-16

I Varberg har resultatet från en ny studie fått kommunen att tänka om kring rivning och renovering. Nu testar Varbergs kommun att sälja demonterat material från skolor på CCBuilds digitala marknadsplats. Förhoppningen är att det blir ett startskott för ökat återbruk inom kommunen.

Läs nyhet

Mot en gemensam EU-standard för återbruk
Mot en gemensam EU-standard för återbruk

2025-04-14

En europeisk standard för återbruk – det är målet för arbetet inom ”Circular economy in the construction sector”.

Läs nyhet

;

Kalendarium


tis, 13 maj 08:30

Utbildning i cirkulärt byggande: Inventera för återbruk med CCBuild

Läs mer

ons, 14 maj 09:00

Informationsmöte: CCBuild nätverk och digitala plattform

Läs mer

mån, 19 maj 13:00

Cirkulär upphandling i linje med LOU

Läs mer