Publicerad: 2022-04-08
Centrum för cirkulärt byggande har passerat en glädjande milstolpe: Nu är vi 100 parter som arbetar tillsammans för att öka det cirkulära byggandet!
Den senaste månaden har nio nya aktörer inom bygg- och fastighetssektorn valt att bli samarbetspartner.
Vi välkomnar dessa nya parter i CCBuild:
Vill din organisation också vara med? Läs om vad det innebär att delta i CCBuild och hur ni anmäler er.
Totalt är 100 aktörer nu anslutna till CCBuild. En komplett lista över dem finns på sidan Organisation, i högerspalten under Parter under steg 3 och Associerade parter.
2023-01-24
Behöver du stöttning i frågor som rör cirkulärt byggande och återbruk? Nu finns möjlighet att delta i ett coachningsprogram utformat för att ge stöd utifrån din organisations specifika förutsättningar.
Läs nyhet2023-01-22
Vi har förbättrat våra hjälpsidor med instruktionsfilmer som i korta avsnitt ger användarstöd till CCBuilds produktbank, värdeanalys, inventeringsapp och marknadsplats.
Läs nyhet2022-12-20
Centrum för cirkulärt byggande har sedan 2015 drivits i projektform. Nu är det dags för nästa steg, att bli nytt dotterbolag till IVL Svenska Miljöinstitutet. Men inriktningen består: att tillsammans med samarbetsparterna arbeta för en mer cirkulär bygg- och fastighetssektor.
Läs nyhet